• Et ve Et Ürünleri
  • Süt ve Süt Ürünleri
  • Satış ve Pazarlama
  • Sorumu Bulamadım

Şiş köfte ve dönerde hiçbir katkı maddesi yoktur.

Sucukta hazır baharat karışımları kullanıldığı için katkı içeriyor

Hiçbir ürünümüzde mono sodyum glutamat kullanılmamaktadır.

Ürünlerimizde, yaz dönemlerinde tebliğin müsaade ettiği maksimum tuz miktarları (%2) kullanılmaktadır. Çünkü ürünlerde herhangi bir koruyucu ya da katkı bulunmadığından, ürünün muhafazası tuzla sağlanmaktadır. Ancak kullanılan bu tuz miktarı kışın havaların soğumasından dolayı %2 ‘nin altına düşürülmektedir.

Dönerde hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır.

Sucukta hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır.

Maksimum %2 un ve % 2 tuz içerir.

Hayır, kuzu eti ya da yağı kullanılmamaktadır.

Aroma ilavesi yoktur. Şişlere dizilmiş köfteler , odun kömüründe pişirilmektedir. Aroma kokusu ve lezzeti pişirme yönteminden kaynaklanmaktadır.

Soğuk zincir şartlarına uymayan durumlarda mikroorganizma artışına bağlı olarak ürün kesilmektedir.

Çiğ sütler ön temizleme işleminden başka bir işlem uygulanmadığından dolayısıyla soğuk zincir kırılmalarında ürün kaynatılma esnasında mikroorganizma yükü fazlalaştığından kesilme meydana gelir

Sütlerimizde üretim süreci boyunca koruyucu katkı maddesi dahil hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Evde yapılan yoğurtların kaynatılması sırasında, yoğun kıvamlı bir yoğurt için sürekli olarak karıştırarak sütün 1/3 ü buharlaştırılmalıdır. Bu sayede kıvamlı, su salmayan bir yoğurt elde edilecektir.

Kapakların kapatılmasında kullanılan makinaların çevirme kuvvetine dayanamayan bazı plastik kapaklarda bu sorun çok nadir görülmektedir.

Koruyucu katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Ürünlerimizde; yasal sınırlar çerçevesinde izin verilen miktarları aşamamak koşuluyla tuz kullanılmaktadır. Ayranda maksimum %0.7, Tereyağda ise maksimum %2

İnek sütünde beslenme şekline bağlı ve mevsimlere göre sütün bileşimindeki protein ve yağ miktarlarında değişiklikler görülebilir. Bu durum çiğ sütte daha sık karşılaşılabilinir, çünkü çiğ sütlerimiz ön temizleme dışında hiçbir işlemden geçirilmemektedir.

Bu durumda sütte soğuk zincir kırılması meydana gelmiş ve mikroorganizma yükü artmıştır.

Poşetlerin dolumu esnasında bazı durumlarda süt köpürmekte ve yapışacak olana ambalaj yüzeyinin arasına girerek bu noktaları zayıflatmaktadır. Bu zayıf nokta ise bazı zamanlarda sızma yapmaktadır.

Cam şişe aksine ürüne değer katar. Cam şişenin tek kullanımlık olması gıda güvenliği açısından önemlidir. Çünkü şişeler yıkama esnasında mikroorganizma yükü artabilir gıda güvenliği açısından risk taşımaktadır

Yoğurt üretimi sırasında hiçbir katkı maddesi kullanılmamasından dolayı ürünün hava ile temas etmemesi maya ve küf oluşumunu engellemektedir. Raf ömrüne kadar ürünün özelliğini kaybetmemesi için bu işlem mecburidir.

Soğuk zincir uygulamasında sorun olduğu ya da folyodan yapışma kaynaklı hava alma söz konusu olduğudur.

Yoğurt üretimi esnasında sıcaklık uygulaması yapıldığından dolayı özellikle sütün doğal şekeri laktoz kahverengileşme reaksiyonuna uğrar ve sütün diğer bileşimlerinden olan proteinler ise küçük pıhtıcıklar meydana getirebilir. Bunlar sütün ısıyla ortaya çıkan doğal reaksiyonudur.

Süt yağının mevsimsel değişikliklere ve yem çeşitliliğine göre değişebilir

İstanbul’da Migros mağazalarında 1 lt organik süt,1500 gr yoğurt, tereyağı, tire şiş köfte ve et dönerimizi temin edebilirsiniz.

Ayrıca City farm internet sitesini kullanarak en yakın şubeden 1 lt organik süt,700 gr organik yoğurt ve 250 gr organik pastörize tereyağımızı temin edebilirsiniz.

Migros mağazalarından şiş köfte, et döner ve 900 gr. Pastörize tuzlu tereyağımızı temin edebilirsiniz.

Çeşitli kriterler çerçevesinde değerlendirmeler yapılarak karar verilmektedir.

Mobil bayilik uygulamamız yoktur.

Serbest piyasa ekonomisi dinamikleri ve rekabet kurumu hükümlerince satış fiyatlarına müdahale edilmemektedir.

Kişisel verilerimin neden ve nerelerden toplandığı, nasıl kullanıldığı ve diğer haklarımla ilgili olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yapılan bilgilendirmeyi  okudum.