1967 yılında İzmir’in Tire ilçesinde kurulan Tire Süt Kooperatifi, günümüzde 2000’in üzerinde süt üreticisinin birlikteliğiyle kendi alanında Türkiye’nin en büyük kooperatifi haline gelmiştir.

Kooperatifin ana misyonu üreticiyi korumaktır. Bu doğrultuda üretim maliyetlerini düşürmeye ve süt kalitesini arttırmaya yönelik yatırım ve hizmetleriyle ortaklarının kazancını arttırmaktadır. Kaynakları doğru kullanarak ürettiği projelerle Türkiye’de Kooperatifçiliğin öncü kuruluşu olmuş ve Birleşmiş Milletler tarafından da Dünyanın Örnek Kırsal Kalkınma Modeli seçilmiştir.

Kooperatif, ortaklarını korumaya ve kazancını arttırmaya yönelik her türlü destek ve hizmeti süt hesabından indirimli olarak vermektedir.

Ortaklar; bitkisel üretimde ve hayvan beslenmesinde gerekli olan tohum, gübre, yem ve benzeri ürünleri ekonomik şartlarda kooperatifin satış deposundan temin ediyor.

Kooperatifin kendi akaryakıt istasyonuyla, ortaklara piyasa fiyatının altında akaryakıt sağlanıyor. Ayrıca üreticilerin işletmesine tankerler ile akaryakıt servisi de yapılıyor.

Kooperatife ait traktörler, iş makinaları ve onlarca ekipman ile; tesviyeden ekime, biçimden paketlemeye, mısır sılajının yapılmasına kadar tarımsal üretimde gerekli tüm makine ve ekipman hizmetleri verilmektedir.

Kırsal Kalkınma desteğiyle kurulan Sılaj Paketleme Tesisinde, ortaklarına 40 Kg'lık ve 500 kg’lık paketler halinde kaliteli ve sağlıklı kaba yem sağlıyor. Ayrıca bölgede ihtiyaç fazlası üretilen silajlık mısır bu tesis sayesinde diğer illere pazarlanarak değer kazanıyor.

Üreticiler, zirai faaliyetlerinde gerekli olan her türlü alet ihtiyacını taksitli ve ekonomik şartlarda kooperatifin tarım marketinden karşılıyor.

Kooperatif, ortaklarının temel ev ihtiyaçlarını da temin ediyor. Ortaklar ay boyunca süt bedelinden indirimli olarak alış verişini yapıyor.

Üreticiler, sonraki ay alacağı süt bedeli oranında avans kullanabiliyor. Böylece küçük aile işletmelerine finansman desteği sağlanarak nakit sıkıntısına girip faizli kredi riskleri önlenmiş oluyor.

Kooperatif bünyesinde görevli ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler üreticilerin çiftliklerinde; yerinde eğitim modeliyle kalite ve verimliliğin yükselmesini sağlamaktadır.

Tire Süt Kooperatifi; yüzlerce soğutma tankı ve tankerleriyle 2006 yılından itibaren sütün tamamını soğuk zincir altına almıştır. 62 köy merkezinde oluşturulan süt alım merkezlerinde süt, yerinde kontrol edilerek gıda güvenliğine uygun toplanıyor.

Günlük 250 litre üstü süt üreten otomatik sağım sistemli işletmeler çiftlik statüsünde değerlendirilmektedir. Kooperatif, çiftliklerden düzenli olarak numune alıp, analiz sonuçlarına göre; Süt Kalite Değerleri doğrultusunda fiyatlandırma yapıyor.

Kooperatif ortaklarının besilik hayvanları veteriner hekim kontrolünde alınıp kesilerek İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan et işleme tesisinde hijyenik şartlarda mamüle dönüştürülmektedir. Tire şiş köfte, döner ve sucuk üretilerek Türkiye çapında pazara sunulmaktadır.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile kurulan kooperatifin fabrikasında süt güneş enerjisiyle soğutulmaktadır. Türkiye’nin ilk Organik Pastörize sütünün üretildiği tesiste; çiğ süt, pastörize süt, yoğurt, ayran, tereyağı üretimi yapılmaktadır.

Tüketiciye kaliteli, doğal ve güvenli gıda sunan kooperatif, diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi adına 9 yıldır İzmir’in çocuklarına süt dağıtıyor. Okul Sütü ve Süt Kuzusu Projelerini başarıyla yürüten kooperatif proje çerçevesinde 1-5 yaş arası çocuğu bulunan 125 bin aileye süt dağıtımına devam etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çalışmasıyla üreticiyi doğrudan desteklerken Türk Tarım politikalarına ışık tutan İzmir Modelinin de oluşmasını sağlamıştır.